باور عمومی در هنگام خرید کالا و خدمات به سمت ارزان خریدن تمایل دارد. با لحاظ این موضوع روشن که هر کالا و خدمتی بر اساس تعارف حرفه ای داری قیمت و هزینه تقریبا مشخصی باید باشد و اینکه در مبحث خرید آسانسور که یک کالای فنی و مهندسی مرکب از بخش ها و تجهیزات مختلف است، دانستن نکات مهم و کلیدی می تواند کمک قابل توجهی در دریافت کیفیت مناسب و پرداخت هزینه های مناسب تر ایفا نماید.

آسانسور بعنوان یک جزء حیاتی از آپارتمان شما، یک سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود. در نظر گرفتن فاکتورهای قابل کنترل و مهم زیر قبل از خرید یک آسانسور منجر به حداقل شدن هزینه های آن در طول عمر مفید ساختمان، می شود:

۱- از سیستم کنترل های انحصاری پرهیز کنید.

بسیاری از آسانسورهای جدید خاص هستند یا اجزاء خیلی خاصی دارند. در صورتیکه یک آسانسور با سیستم کنترل خیلی خاص نصب کنید، احتمالاً تنها گزینه شما برای خدمات سرویس بعدی، پیمانکار نصب خواهد بود و این بر خلاف فاکتور چهارم زیر به منظور تخمین صحیح هزینه یک آسانسور در طول عمر مفید آن است. با انتخاب یک آسانسور با اجزاء خاص، تقریباً غیر ممکن یا بسیار دشوار است بتوان خدمات نگهداری با قیمت رقابتی دریافت نمود .معمولاًبعد از گذشت ۵تا ۰۱سال و با معرفی سیستم های کنترل جدیدتر، سایر پیمانکاران نیز به ابزارها و اجزاء سیستم های کنترل خاص دستیابی پیدا می کنند. در این شرایط خدمات نگهداری با هزینه مناسب قابل دریافت خواهد بود.

۲- طراحی های خاص عامل ایجاد هزینه های اضافی.

بسیاری از آسانسورها، دارای طراحی خاص هستند خصوصاً در انواع جدیدبدون موتورخانه (MRLs) بکارگیری اجزاء اختصاصی فراوانی، منجر به یک آسانسور خیلی خاص خواهد شد. در این شرایط قیمت تجهیزات یدکی این دستگاه بعضاً حتی بیش از ده برابر یک آسانسور رایج و نرمال می شود.ضمن اینکه آیتم های متعددی از این طرح های خاص بدلیل وجود تقاضای محدودعموماً دیگر تولید نمی شوند و استفاده از آنها منسوخ می گردد. اخیراً مواردی مشاهده شده است که حتی پیش از گذشت یک سال ازعمریک آسانسور بدون موتورخانه، برخی از اجزاء مهم آن کمتر در دسترس می باشد. آسانسورهای خاص شما را گول نزند، به فکر طول عمر ۱۰ ساله آسانسور و هزینه های نجومی قطعات انحصاری باشید.

طراحی خاص آسانسور

۳- پیش از انتخاب، برآورد دقیقی از هزینه نگهداری طولانی مدت دریافت کنید.

یکی از ترفندهای رایج در صنعت آسانسور، ایجاد جذابیت با فروش یک آسانسور اختصاصی با قیمت پایین ولی با هزینه زیاد و غیر متعارف خدمات نگهداری است. با خریدن یک آسانسور خاص عمدتاً یافتن پیمانکار دیگری برای خدمات پس از فروش، سخت یا غیرممکن است. لذا با وجود حق انتخاب محدود، بهره بردار ناگزیر به پذیرش یک توافق گران قیمت بر روی خدمات نگهداری خواهد شد. برای اجتناب از این موقعیت هر دو پیشنهاد قیمت مربوط به فروش و نصب همچنین خدمات سرویس و نگهداری را همزمان دریافت و مقایسه کنید. این فرآیند با برآوردهزینه طول دوره عمر یک آسانسور به هزینه بهینه خرید آسانسور منتهی می شود.

۴- قابلیتهای خدمات سرویس و نگهداری فروشنده آسانسور را بررسی کنید.

یعضی از فروشندگان آسانسورقادر به ارائه خدمات اضطراری ۲۴ ساعته و به تمامی نقاط جغرافیایی نیستند. پیش از تصمیم گیری در خصوص خرید یک آسانسور با برخی از مشتریان سابق فروشنده در خصوص نحوه ارائه خدمات سرویس و نگهداری آسانسور تماس برقرار کنید و از کیفیت خدمات و زمان پاسخگویی آنها اطمینان حاصل کنید. در ضمن با دریافت مشاوره از سایر شرکتهای فروشنده و ارائه کننده خدمات آسانسور در خصوص امکان بهره مندی از خدمات مربوط به تجهیزات خاص، اطلاعات کسب کنید. عموماً شرکتهای دارای دانش فنی و شهرت، از به اشتراک گذاشتن تجربه خود دریغ نمی کنند.

تعمیر و نگهداری آسانسور

۵- فروشنده خود را از نظر زمان تحویل و تحمیل هزینه اضافی، ارزیابی کنید.

برخی از فروشندگان آسانسور در طول اجرای قرارداد هزینه های اضافی رااز خریدار ادعا می کنند که بعضاً تا بیش از ۵۰ درصد مبلغ اولیه قرارداد خواهد بود درحالیکه سایر فروشندگان به صورت روتین و بدون ادعای پرداخت اضافی پروژه را به اتمام می رسانند. لذا در مرحله نخست از طریق سایر سازندگان ساختمان تحقیق کنید که فروشنده آسانسور حتماً نصب و خدمات تعمیرات و نگهداری را خود انجام دهد. در صنعت آسانسور بسیار متداول است که بدلیل عدم رعایت جزئیات فراوان آسانسور یا تاخیر در ارائه تاییدیه های مورد نظر فروشنده و یا عدم آماده سازی ساختمان برای اجرای به موقع مراحل نصب و راه اندازی از طرف خریدار (سازنده)، تاخیر ایجاد می شود که این خود بستر ادعاهای آتی فروشنده آسانسور می باشد. یکی دیگر از موارد مورد ادعا تغییر مشخصات آسانسور خریداری شده نسبت به مفاد قرارداد اولیه می باشد که لازم است خریداران هنگام عقد قرارداد حداکثر جزئیات مورد نظر خود را در قرارداد بگنجانند تا از ادعاهای آتی فروشنده جلوگیری شود.

۶- در مورد مدت زمان دوره تضمینی تامین قطعات یدکی یک آسانسور تحقیق کنید.

بعضی از سازندگان تجهیزات آسانسور در قراردادهای فروش خود صراحتاً ذکر می کنند که مالکان ساختمان ها می بایست انتظار مواجه شدن با هزینه های قابل توجه برای مدرنیزه کردن آسانسورهای خود را در حدود ۱۰ ال ۱۵ سال پس از نصب، داشته باشند. تجربه نشان داده بعضاً آسانسورها خیلی زودتر از فرا رسیدن پایان عمر مفیدشان از رده خارج می شوند. با نگاهی بر تاریخچه شرکتهای تولید کننده قطعات یا پکیج آسانسور و بررسی چگونگی پشتیبانی فنی آنها از محصولاتشان، می توانید به معیاری برای پیش بینی آنچه در آینده با آن مواجه می شوید دست یابید. شرکتهایی وجود دارند که محصولات آنها برای سالهای زیادی (بیش از ۲۵ سال) بدون نیاز به تعمیرات اساسی در حال کارباقی می مانند. دریافت مشاوره از مشتریان یا مالکان ساختمانها در خصوص چگونگی پشتیبانی فنی فروشندگاناز محصولات قدیمی ترشانیک روشن بینی غیرمغرضانه بهمراه خواهد داشت. توجه داشته باشید که بازسازییک آسانسور در حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد یک آسانسور نو هزینه برمی دارد لذا در انتخاب یک آسانسور با عمر مفید طولانی تر دقت کنید.

۷- برای ساختمان خود به تعداد کافی آسانسور طراحی و تعبیه کنید.

در صورتیکه ترافیک زیادیدر طبقات ساختمان خود پیش بینی می کنیدو یا افراد مسن و دارای محدودیتهای حرکتی (معلولین) در ساختمان ساکن خواهند شد،حتماً یک آسانسور اضافی نیاز دارید. به این ترتیب در بیشتر مواقع و در صورت خرابی یک آساانسور حداقل یک آسانسور دیگربرای سرویس دهی به طبقات بالا وجود خواهد داشت.

تعداد کافی آسانسور

نتیجه: برای رسیدن به نتایج مطلوب در خرید سیستم های حمل و نقل عمودی در ساختمان های اداری طبقات، دریافت مشاوره از هزینه های اضافی، بدست آوردن تجهیزات دارای کیفیت و طول عمر مفید، پیش‌گیری از هدر رفت سرمایه ها و گرفتاری های آتی گردد. توجه به موارد گفته شده هم در راهبرد انتخاب و تهیه آسانسور می تواند تاثیرات موثری را به همراه داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *