خرید آسانسور یک سرمایه گذاری طولانی مدت است و یک مؤلفه مهم در ساختمان شما محسوب می‌شود. پس تعدادی از مواردی را که در زمان خرید آسانسور قابل کنترل و بررسی هستند را برای به حداقل رساندن هزینه های مربوط به آسانسور را برایتان در این مقاله آورده‌ایم.

۱_ از سیستم های کنترل اختصاصی خودداری کنید
بسیاری از آسانسورهای جدید اختصاصی هستند و یا دارای بسیاری از قطعات اختصاصی هستند. اگر یک سیستم کنترل اختصاصی نصب کنید، احتمالاً تنها گزینه ارائه دهنده خدمات شما پیمانکار نصب خواهد بود. پس برای برآورد هزینه‌های واقعی چرخه عمر آسانسور خود، حتماً موارد زیر را بررسی کنید. در صورت استفاده از اجزای آسانسور اختصاصی، هزینه‌های مربوط به نگهداری، خرابی یا فرسوده شدن قطعه‌های آسانسور را باید در نظر گرفت. در بیشتر موارد معمولا ۵ تا ۱۰ سال پس از معرفی سیستم کنترل جدید، ابزار و قطعات اصل و با کیفیت را در اختیار پیمانکاران آسانسور برای ارائه خدمات قرار می‌دهند.

خرید آسانسور

2_ زمان مورد انتظار برای منسوخ شدن آسانسور را بررسی کنید
برخی از تولید کنندگان تجهیزات آسانسور به وضوح بیان می‌کنند که خریداران آسانسور انتظار دارند حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال پس از نصب، هزینه‌های قابل توجهی برای مدرن سازی آسانسور خود خرج کنند. به تاریخچه سازندگان آسانسورهای مختلف یا تولید کننده قطعات آسانسور نگاهی بیندازید تا ببینید چگونه آنها در گذشته از محصولات خود پشتیبانی کرده اند تا نشانه ای از آنچه در آینده انتظار دارند را دریافت کنید. مشاوره با یک شرکت خدمات تعمیر و نگهداری که هیچگونه ارتباطی با هیچ شرکت تولیدی نداشته باشد، دیدگاه بی طرفانه ای را در مورد پشتیبانی فعلی تولیدکننده از محصولات قدیمی را ارائه می دهد. از آنجا که هزینه یک نوسازی معمولی اغلب در محدوده ۵۰ تا ۸۰ درصد هزینه یک دستگاه آسانسور جدید است، انتخاب آسانسور با چرخه عمر طولانی‌تر می‌تواند بهترین تصمیمی باشد که شما می‌گیرید.

خدمات آسانسور

۳_دریافت پیشاپیش قیمت برای تعمیر و نگهداری طولانی مدت
فروش آسانسور اختصاصی با قیمت پایین به پیمانکار عمومی و سپس فروش یک قرارداد تعمیر و نگهداری به صاحب ساختمان از اقدامات متداول در صنعت آسانسور است. معمولاً پیدا کردن یک شرکت دیگر جهت تعمیر و نگهداری از آسانسورکه با تجهیزات اختصاصی آشنایی کامل داشته باشد، برای صاحب ساختمان دشوار یا غیرممکن است. در این صورت مالک ساختمان پس از آن انتخاب آسانسور مورد نظر، با قبول توافق نامه نگهداری و ارائه خدمات با قیمت بالایی مواجه خواهد شد پس برای جلوگیری از این وضعیت، قبل از خرید آسانسور هم پیشنهاد نصب و هم پیشنهاد تعمیر و نگهداری را با دقت نگاه کرده و مقایسه کنید. این روند معمولاً تصمیم بهتری برای هزینه چرخه عمر آسانسور را خواهد داشت.

۴_به قابلیت‌های خدمات پیمانکار در هنگام نصب توجه کنید
برخی از پیمانکاران نصب، خدمات اضطراری ارائه نمی دهند یا به برخی از مناطق جغرافیایی سرویس نمی دهند. به عنوان مثال با خرید آسانسور LULA(Limited Use Limited Application) و دستگاه های بالابر برای معلولین (accessibility lifts) بدون ارائه خدمات اضطرای شبانه رزی مشکل ساز خواهد بود.

قبل از تصمیم گیری برای خرید آسانسور، با برخی از مراجع تعمیر و نگهداری در همان شهری که خریداری می‌کنید صحبت کنید. اگر آنها بین ۵ تا ۱۰ سال، خدمات تعمیر و نگهداری این نوع آسانسورها را انجام داده‌اند، در مورد خدمات و زمان پاسخگویی آنها سؤال کنید. شرکت‌های خدماتی آسانسور معمولاً با انواع مختلفی از تجهیزات آسانسور کار کرده‌اند و تجربه‌های مختلفی دارند و معتبرترین آنها نیز مشکلی برای به اشتراک گذاشتن تجربه خود با شما ندارند.

از اعتبار و خدمات ارائه دهنده تعمیر و نگهداری برای عمر کنترل آسانسور (۱۰ تا ۲۵ سال بسته به تجهیزات انتخاب شده و مکان مورد نظر) اطمینان حاصل کنید. در صنعت آسانسور معمول است که نصب اولیه را با هزینه ای کمتر انجام دهند و سپس در توافقات مربوط به تعمیر و نگهداری آن را جبران کنند.

آسانسور حمل بار

۵_به اندازه کافی آسانسور نصب کنید.
حتماً ساختمان خود را با تعداد آسانسور کافی طراحی کنید تا به افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند خدمات کامل‌تری ارائه دهید. اگر فکر می‌کنید که ساختمان شما ترافیک زیادی در رفت و آمد در هر طبقه خواهد داشت یا عمدتاً افراد مسن یا افراد دارای مشکل تحرک دچار مشکل می‌شوند ممکن است به یک آسانسور اضافی احتیاج داشته باشید. اضافه کردن آسانسور دیگر به شما کمک می‌کند تا در صورت خرابی یک آسانسور حداقل امکان ادامه خدمت به طبقات بالاتر فراهم باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *