تفاوت ریل کشش سرد با ریل لایه برداری شده چیست؟
فرآیند کشش سرد عبارت است از کشیدن مواد خام تا جایی که ساختار آن تغییر پیدا کند. لایه برداری عبارت است از ماشین کاری ریل با برداشتن لایه از زبانه آن.
چرا برای سرعت های بالای ۶ M/S را نمیتوان از ریل های کشش سرد استفاده کرد؟
به این دلیل که فرآیند کشش سرد به دلیل تفاوت ضخامت مواد خام نورد شده برجستگی های اندکی ایجاد می کند. این گره ها مقدار شتاب شعاعی را به شدت بالا می برد.
آیا محدودیت های سرعت برای کیفیت های مختلف ریل دقیق است؟
خیر. سازنده ریل جهت اطمینان محاسبات را با استفاده از مدل سازی ریاضی انجام می دهد و در ادامه با انجام تست های عملی صحت آن را تایید می کند. به همین دلیل محدودیت سرعت های ذکر شده تقریبی است.
چرا انتخاب لقمه مناسب مهم است؟
لقمه باید توانایی تحمل تمام تنش ناشی از حرمت کابین را داشته باشد. همچنین در صورت لزوم باید به ریل اجازه لغزش بدهد.
چرا در برخی آسانسورها لرزش های ناچیز متناوب حس می شود؟
تکان های حرکت در محل اتصال ریل‏هایی که کیفیت مناسب ندارند، باعث ایجاد چنین لرزش‏هایی می شود.
آیا زدودن زنگ پیش از نصب ریل الزامی است؟
بله ، اگرچه زنگ با روغن های مورد استفاده سازگاری دارد، با این وجود جهت عملکرد صحیح کفشک های لغزشی یا غلتکی باید زدوده شود. برای این کار از کاغذ سمباده یا سوهان بسیار ظریف استفاده می شود.
آیا ریل راهنما هم خورده می شود؟
خیر. ریل های راهنما در شرایط کاری عادی دچار خوردگی می شوند، چرا که سختی کفشک های زلغزشی و غلتکی از سختی ریل کم تر است. ریل های راهنما صرفا در صورت عمل کرد ترمز ایمنی (پاراشوت)ممکن است آسیب ببینند.
چرا ریل راهنما از جنس فولاد است؟
وظیفه ریل راهنما هدایت آسانسور و حفظ ایمنی به صورت توامان است . ریل راهنما سازه ای است که پاراشوت بر روی آن عمل میکند. در حال حاضر فولاد ارزان ترین ماده ای است که هر دو شرط لازم را به بهترین نحو فراهم می کند.
چرا موتورهای آسانسور و برخی دیگر ابزار آلات بر روی ریل های راهنما نصب می شوند؟
این کار نیاز به موتور خانه را از بین می برد و از این رو باری به سازه ساختمان وارد نمی شود. از آنجا که بار ریل های راهنما به زمین وارد می شود ، بهترین تکیه گاه ممکن برای ماشین آلات و دیگر اجزای آسانسور را در اختیار طراح قرار دهند.
چرا ریل های ۵ متری هستند؟
ریل ها در قطعات ۵ متری تولید می شوند، چرا که این اندازه ، طول بهینه تولید است و این امکان را فراهم می آورد که تمام پارامترهایی که در صاف بودن ریل تولید شده موثرند، به نحو احسن چک شوند.
تکان های ساختمان به چه نحو بر مسیر حرکت آسانسور تاثیر میگذارد؟
در آسانسورهای کوتاه مرتبه ، تکان های ساختمان تاثیری بر عملکرد آسانسور ندارد، اما در آسانسورهایی که در ساختمان های بلند مرتبه و آسمان خراش ها نصب می شوند ، انقباض و انبساط ساختمان یا تغییرات دمایی می تواند باعث خمش ریل های راهنما شود.
چرا نحوه نصب ریل های آسانسور اهمیت بسزایی دارد؟
مهم ترین ایرادی که نرمی حرکت آسانسور را تحت شعاع قرار می دهد ، اتصال بین ریل های راهنما در مسیر حرکت آسانسور است. از این رو بسیار مهم است که از ریل های با کیفیت بالا استفاده شود و هم ترازی دقیق در نصب آنها به عمل آید.
آیا مسیر حرکت وزنه تعادل بر نرمی حرکت تاثیر می گذارد؟
بله. البته تاثیر آن به مراتب کم تر از ریال های کابین است. لرزش های ناشی از حرکت وزنه تعادل از طریق سیم بکسل منتقل میشوند و ممکن است به نوعی نرمی حرکت را تحت تاثیر قرار دهند. ریل های راهنمای وزنه تعادل می توانند کیفیت پایین تری را نسبت به ریل های کابین داشته باشند.
محاسبات پشت بندها چطور انجام می شود؟
محاسبات پشت بندها را باید با همان محدودیت های خمش اعمالی بر ریل های راهنما انجام داد، مشروط به اینکه پشت بندها نزدیک به براکت نباشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *